Mastné vlasy

Péče o mastné vlasy

Trápí vás mastné vlasy, které neustále působí zplihle? Netušíte, jak o ně správně pečovat? Poodhalíme vám tipy kadeřníků, prozradíme, čemu byste se měli vyvarovat a také vám doporučíme několik kvalitních vlasových přípravků, které vám pomohou tento problém vyřešit. Jste připraveni radovat se z vlasů, o nichž jste vždycky snili? Pusťte se do čtení.

Proč se vlasy mastí?

Na mastných vlasech má v mnoha případech zásluhu genetika. Pokud vaše tělo produkuje více kožního mazu, projeví se to i na vlasech. Kromě genetiky však hraje velkou roli také stres, nezdravé stravování a v neposlední řadě také časté nošení pokrývek hlavy. Mastící se vlasy jsou spojené i s hormonálními změnami v pubertě. Ženám se vlasy často mastí v těhotenství, po vysazení hormonů nebo po porodu. Někteří lidé s mastnými vlasy bojují po celý rok a jiní jen v určitých měsících, například v zimě, kdy dennodenně nosí čepici. S mastnými vlasy se potýká až 25 % dospělé populace.

Mastné vlasy

Charakteristika mastných vlasů

Mastné vlasy poznáte velmi jednoduše. Vypadají zplihle a během několika hodin po umytí se těžce upravují. Jsou mastné a vyžadují časté mytí, slepují se do pramínků a často jsou také jemné a postrádají objem.

Čeho se v případě mastných vlasů vyvarovat?

Podobně jako v případě pleti i u vlasů platí, že přehnané vysušování a nešetrné zacházení může vést k nadměrnému maštění vlasů. Vyvarovat byste se proto měli pravidelného fénování horkým vzduchem i častému pročesávání vlasů prsty. Vyhněte se také nezdravému jídlu, omezte mastná jídla a také příliš slané, sladké a kořenité pokrmy. Důležitý je i pravidelný pitný režim a odpočinek. 

PŘEČTĚTE SI: Co jíst, aby byly vlasy perfektní?

Správné mytí vlasů je základ

Mastné vlasy je třeba mýt častěji. Platí ale také, že čím méně budete vlasy mýt, tím lépe. Pokud totiž vlasy umýváte špatně, problém se jen zhorší. Začnete výběrem kvalitního šamponu určeného pro časté použití. Kadeřníci doporučují kopřivový šampon, který je pro mastné vlasy jako stvořený, upozorňují ale i na to, že není příliš vhodný na dlouhodobé používání. Při mytí vlasů stačí čajová lžička šamponu. Šampon jemně vmasírujte do pokožky hlavy a následně ho spláchněte vlažnou vodou, vyvarujte se horké vody, ta by váš problém ještě umocnila. Na závěr můžete vlasy opláchnout studenou vodou, která uzavírá póry na pokožce hlavy a snižuje maštění vlasů. 

Šampon pro mastné vlasy a pokožku hlavy 1000 ml
127
Sleva 4 %  4 %
Hydratační šampon pro mastné vlasy 400 ml
132
Kondicionér pro mastné vlasy 400 ml
128
Osvěžující micelární šampon bez silikonů 400 ml
109
Kondicionér pro normální až mastné vlasy 200 ml
101

Méně je více

Podle vlasových odborníků také platí, že v případě mastných vlasů je méně více. Měli byste proto omezit množství vlasové kosmetiky a na vlasy použít maximálně dva vlasové přípravky denně. Na mytí použijte šampon a kondicionér, který můžete případně nahradit jablečným octem. Ten obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá vyrovnat pH pokožky hlavy, čímž snižuje množství mazu. Octový oplach naneste na šamponem umyté vlasy a nechejte ho působit několik minut, nezapomeňte vlasy důkladně omýt vlažnou vodou.  

Suchý šampon

Příliš časté mytí vlasům neprospívá. Přebytečný kožní maz z hlavy i vlasů můžete snadno a šetrně odstranit s pomocí suchého šamponu. Suchý šampon vám přijde vhod na cestách i ve chvíli, kdy nebudete mít dost času na mytí vlasů. 

TIP: Suché šampony Batiste

Kondicionér jen do délek vlasů

Pokud používáte kondicionér, nenanášejte ho na celou délku vlasů. Bude stačit pouze malé množství kondicionéru, který nanesete na konečky, a zabráníte tak jejich vysušování a případnému třepení.

Fénování

Mastné vlasy je ideální nechat uschnout přirozeně. Když to ale není možné, foukejte je na co nejnižší stupeň, horký vzduch vlasům neprospívá. Kromě teploty foukání je důležitý i směr, kterým vlasy fénujete. Kadeřníci radí, abyste fénovali směrem od čela. Právě zde se pokožka může vlivem foukání začít mastit, a je proto důležité, aby se maz nedostal do vlasů. 

Česání mastných vlasů

Maštění vlasů může způsobovat i příliš časté česání, protože se hřebenem roznáší maz po celé délce vlasů. Česání proto co nejvíce omezte a nezapomeňte také na to, že vlasy se mastí i častým prohrabováním rukou. Pokuste se proto zbavit zvyku hrát si s vlasy a neustále si na ně sahat. Důležitý je také správný výběr hřebenu, vyhněte se kovovým kartáčům, které dráždí pokožku hlavy, a naopak zvolte kartáč se zaoblenými konci. Pokud se vám vlasy mastí hodně, bude lepší, když vyměníte kartáč za hřeben. 

Mastné vlasy

Projezte se ke krásným vlasům

Jak už jsme nastínili výše, kvalitu vlasů ovlivňuje také strava. Svým vlasům byste měli dopřát antioxidační vitamíny C, které najdete například v kapustě, paprice nebo kiwi. Do jídelníčku zařaďte také vitamín E, obsažený například v semínkách a mandlích, a železo, které najdete v červeném mase a luštěninách. Vliv na krásu vlasů má i zinek a zdravé tuky. Pravidelně byste proto měli jíst vejce, ořechy, ryby a vsadit na kvalitní oleje. 

Babské rady pro mastné vlasy

S mastnými vlasy můžete bojovat také s pomocí generacemi ověřených rad našich babiček, jež jsou spojené s ingrediencemi, které běžně najdete doma.

Pomocník jménem citron

Vymačkejte šťávu ze dvou citronů a vmasírujte ji do pokožky hlavy, nechejte ji působit alespoň 15 minut a následně vlasy pečlivě opláchněte. 

Objevte sílu bylinek

Naše babičky nedaly dopustit také na léčivou moc a skvělé účinky bylinek. S mastnými vlasy může pomoci nejen již zmíněná kopřiva v podobě kopřivového čaje, ale také heřmánkový čaj, podběl, šalvěj nebo březová voda. 

Další zajímavosti o vlasech:

Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest