Co jíst, aby byly vlasy perfektní

Vitamíny, minerály a další živiny pro dokonalou hřívu

Vlasová péče, to nejsou jenom šampony, masky a kondicionéry. Lví podíl na kvalitě vašich vlasů má totiž i životospráva. I vaše vlasy jsou totiž odrazem toho, co jíte. Jaké látky jsou tedy pro vaše vlasy nejdůležitější?

Proteiny - bílkoviny

Možná ze složení pečujících vlasových přípravků znáte aktivní látku keratin. Jedná se o základní stavební složku každého vlasu, lidský vlasy se skládá až z 95 % z keratinu, najdete ho ale i v pokožce a v nehtech. Ovlivňuje pevnost, pružnost, sílu i celkovou kvalitu vlasů a určuje, zda jsou vlasy rovné, nebo kudrnaté. Keratin je druh proteinu, a proto možná už tušíte, proč jsou právě bílkoviny tak důležité pro naše vlasy. Jejich nedostatek vede k celkovému oslabení vlasů, které jsou pak křehké a snadno se lámají.

Zdroje proteinů: oříšky a semínka všeho druhu, luštěniny (zejména fazole a čočka), listová zelenina, chlorela a spirulina, vývary z kostí, libové maso, ryby a drůbež, řecký jogurt a vejce

Esenciální mastné kyseliny

Mastné kyseliny vyhledávejte hlavně v případě, že máte suché a křehké vlasy. Vaše vlasová pokožka možná neprodukuje dostatek kožního mazu pro přirozenou výživu a hydrataci vašich vlasů. Zařazením esenciálních mastných kyselin do vašeho jídelníčku podpoříte tvorbu kožního mazu, vaše vlasy budou lépe hydratované a viditelně silnější.

Zdroje esenciálních mastných kyselin: konopná, lněná, chia, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, vlašské ořechy, tučné ryby (tuňáci, lososi, makrely, sardinky), olivový olej, plnotučné mléčné výrobky, listová zelenina, avokádo, olivy a kokos

Železo

Únava, slabost, bledá pokožka, křehké nehty a nadměrné vypadávání vlasů, všechny tyto symptomy mohou signalizovat nedostatek železa ve vašem těle. Tento minerál je zásadní pro produkci hemoglobinu, který prostřednictvím krve přenáší kyslík po celém našem těle. Snížením přirozené produkce hemoglobinu dojde k nedostatečnému okysličení buněk a jedním z varovných signálů nedostatku železa pak může být i vypadávání vlasů. Železo vám tedy vedle dalších benefitů pomůže i k hustším a objemnějším vlasům.

Zdroje železa: listová zelenina (kapusta, špenát), kopřivy, pampelišky, spirulina, mandle, hovězí a jehněčí maso, játra, vejce

Zinek

Základem zdravých buněk v lidském těle je také zinek. Prvek podporující buněčnou obnovu se výrazně podílí na růstu a obnově tkáně, je tedy i předpokladem vitální vlasové pokožky. Nedostatek zinku může vést k tvorbě lupů a předčasnému vypadávání vlasů.

Zdroje zinku: oříšky a semínka (zejména dýňová), listová zelenina, fazole, čočka, mořské plody, hořká čokoláda

Vitamín D

Zejména vaše vlasová pokožka ocení pravidelný přísun vitamínu D, který podle moderních výzkumů dokáže nastartovat opětovný proces růstu poškozených kožních buněk. To se samozřejmě týká i buněk na vlasové pokožce, vitamín D tedy dokáže regenerovat i buňky nezbytné pro růst vlasů. Chcete-li vlasům zajistit zdravý růst, vsaďte na vitamín D.

Zdroje vitamínu D: vejce, tučné ryby, houby, tofu, rostlinná mléka (např. sójové mléko)

Vitamíny B

Křehké, suché a unavené vlasy mohou být způsobené nedostatkem vitamínů B. Ty však v našem těle hrají daleko důležitější roli, než je jejich podíl na krásné hřívě. Vitamíny B patří k předpokladům zdravých vlasů i pokožky. Například vitamín B7, známý také jako biotin, dokáže regenerovat vlasové folikuly, a předchází tak padání vlasů. Vitamín B12 pomáhá formaci červených krvinek a okysličení celého lidského těla. S nedostatkem vitamínu B12 se často spojuje třeba předčasné šednutí vlasů. Z této skupiny vitamínů je zásadní také kyselina listová, zodpovědná za obnovu a růst buněk.

Zdroje vitamínů B: téměř všechna jídla, zejména pak ovoce, zelenina, mořské řasy, fazole a čočka, oříšky, semínka, celozrnné pečivo

Výjimkou je vitamín B12, který se vyskytuje hlavně v jídlech živočišného původu, jako jsou hovězí a jehněčí maso, játra, tučné ryby, mořské plody, jogurty a mléka. Vegetariáni a vegani by si přísun vitamínu B12 měli hlídat a v případě nedostatku jej doplňovat jinými zdroji.

Voda

I obyčejná voda se hodí. Možná už víte, že dostatek tekutin se příznivě promítá i na stavu vaší pleti a vlasů. Protože když budete vlasy hydratovat zvenku pomocí vlasové péče, bez správné vnitřní hydratace toho moc nezmůžete.

Zdroje pro doplnění tekutin: voda, čerstvě vymačkané džusy, smoothie, vývary, čaje, kokosová voda.

Doprava:
Platba:
Certifikace: