Co jíst, aby byly vlasy perfektní

Vitamíny, minerály a další živiny pro dokonalou hřívu

Vlasová péče, to nejsou jenom šampony, masky a kondicionéry. Lví podíl na kvalitě vašich vlasů má totiž i životospráva. I vaše vlasy jsou totiž odrazem toho, co jíte. Jaké látky jsou tedy pro vaše vlasy nejdůležitější?

Proteiny - bílkoviny

Možná ze složení pečujících vlasových přípravků znáte aktivní látku keratin. Jedná se o základní stavební složku každého vlasu, lidský vlasy se skládá až z 95 % z keratinu, najdete ho ale i v pokožce a v nehtech. Ovlivňuje pevnost, pružnost, sílu i celkovou kvalitu vlasů a určuje, zda jsou vlasy rovné, nebo kudrnaté. Keratin je druh proteinu, a proto možná už tušíte, proč jsou právě bílkoviny tak důležité pro naše vlasy. Jejich nedostatek vede k celkovému oslabení vlasů, které jsou pak křehké a snadno se lámají.

Zdroje proteinů: oříšky a semínka všeho druhu, luštěniny (zejména fazole a čočka), listová zelenina, chlorela a spirulina, vývary z kostí, libové maso, ryby a drůbež, řecký jogurt a vejce

Bílkoviny pro krásné vlasy

Esenciální mastné kyseliny

Mastné kyseliny vyhledávejte hlavně v případě, že máte suché a křehké vlasy. Vaše vlasová pokožka možná neprodukuje dostatek kožního mazu pro přirozenou výživu a hydrataci vašich vlasů. Zařazením esenciálních mastných kyselin do vašeho jídelníčku podpoříte tvorbu kožního mazu, vaše vlasy budou lépe hydratované a viditelně silnější.

Zdroje esenciálních mastných kyselin: konopná, lněná, chia, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, vlašské ořechy, tučné ryby (tuňáci, lososi, makrely, sardinky), olivový olej, plnotučné mléčné výrobky, listová zelenina, avokádo, olivy a kokos

Mastné kyseliny pro krásné vlasy

Železo

Únava, slabost, bledá pokožka, křehké nehty a nadměrné vypadávání vlasů, všechny tyto symptomy mohou signalizovat nedostatek železa ve vašem těle. Tento minerál je zásadní pro produkci hemoglobinu, který prostřednictvím krve přenáší kyslík po celém našem těle. Snížením přirozené produkce hemoglobinu dojde k nedostatečnému okysličení buněk a jedním z varovných signálů nedostatku železa pak může být i vypadávání vlasů. Železo vám tedy vedle dalších benefitů pomůže i k hustším a objemnějším vlasům.

Zdroje železa: listová zelenina (kapusta, špenát), kopřivy, pampelišky, spirulina, mandle, hovězí a jehněčí maso, játra, vejce

Železo pro krásné vlasy

Zinek

Základem zdravých buněk v lidském těle je také zinek. Prvek podporující buněčnou obnovu se výrazně podílí na růstu a obnově tkáně, je tedy i předpokladem vitální vlasové pokožky. Nedostatek zinku může vést k tvorbě lupů a předčasnému vypadávání vlasů.

Zdroje zinku: oříšky a semínka (zejména dýňová), listová zelenina, fazole, čočka, mořské plody, hořká čokoláda

Zinek pro krásné vlasy

Vitamín D

Zejména vaše vlasová pokožka ocení pravidelný přísun vitamínu D, který podle moderních výzkumů dokáže nastartovat opětovný proces růstu poškozených kožních buněk. To se samozřejmě týká i buněk na vlasové pokožce, vitamín D tedy dokáže regenerovat i buňky nezbytné pro růst vlasů. Chcete-li vlasům zajistit zdravý růst, vsaďte na vitamín D.

Zdroje vitamínu D: vejce, tučné ryby, houby, tofu, rostlinná mléka (např. sójové mléko)

Vitamín D pro krásné vlasy

Vitamíny B

Křehké, suché a unavené vlasy mohou být způsobené nedostatkem vitamínů B. Ty však v našem těle hrají daleko důležitější roli, než je jejich podíl na krásné hřívě. Vitamíny B patří k předpokladům zdravých vlasů i pokožky. Například vitamín B7, známý také jako biotin, dokáže regenerovat vlasové folikuly, a předchází tak padání vlasů. Vitamín B12 pomáhá formaci červených krvinek a okysličení celého lidského těla. S nedostatkem vitamínu B12 se často spojuje třeba předčasné šednutí vlasů. Z této skupiny vitamínů je zásadní také kyselina listová, zodpovědná za obnovu a růst buněk.

Zdroje vitamínů B: téměř všechna jídla, zejména pak ovoce, zelenina, mořské řasy, fazole a čočka, oříšky, semínka, celozrnné pečivo

Výjimkou je vitamín B12, který se vyskytuje hlavně v jídlech živočišného původu, jako jsou hovězí a jehněčí maso, játra, tučné ryby, mořské plody, jogurty a mléka. Vegetariáni a vegani by si přísun vitamínu B12 měli hlídat a v případě nedostatku jej doplňovat jinými zdroji.

Vitamíny B pro krásné vlasy

Voda

I obyčejná voda se hodí. Možná už víte, že dostatek tekutin se příznivě promítá i na stavu vaší pleti a vlasů. Protože když budete vlasy hydratovat zvenku pomocí vlasové péče, bez správné vnitřní hydratace toho moc nezmůžete.

Zdroje pro doplnění tekutin: voda, čerstvě vymačkané džusy, smoothie, vývary, čaje, kokosová voda.

Voda pro krásné vlasy

Naše tipy pro krásné vlasy:

Maska pro poškozené vlasy 500 ml
216
Regenerační olej na vlasy 30 ml
466
Regenerační kondicionér pro všechny typy vlasů 250 ml
489
Regenerační uhlazující krém na vlasy 100 ml
491
Balzám pro regeneraci vlasů a ochranu barvy 100 ml
726
Bezoplachová regenerační péče ve spreji 150 ml
196
Šampon a kondicionér 2 v 1 300 ml
143
Olej pro posílení vlasů 100 ml
282
Bezoplachový kondicionér ve spreji pro hydrataci vlasů 200 ml
147
Regenerační šampon pro všechny typy vlasů 250 ml
934
Maska pro poškozené vlasy 300 ml
136
Lak na vlasy s extra silnou fixací 600 ml
178
Šampon pro stimulaci růstu vlasů 250 ml
135
Posilující vlasové sérum pro barvené a poškozené vlasy 155 ml
469
Šampon proti lupům a padání vlasů 200 ml
186
Tonikum proti dědičnému vypadávání vlasů 200 ml
202
Šampon pro růžový tón vlasů 1000 ml
136
Bezoplachová péče ve spreji 150 ml
184
Maska pro hydrataci a ošetření vlasů 300 ml
302
Micelární šampon pro snadnější rozčesávání 250 ml
124
Lak na vlasy pro dlouhotrvající kontrolu 500 ml
213
Šampon pro poškozené vlasy 750 ml
211
Šampon proti padání vlasů pro suchou a citlivou pokožku 250 ml
138
Kondicionér pro silně poškozené vlasy 750 ml
222
Sprej pro rychlé vyfénování vlasů 200 ml
319

Další zajímavosti o vlasech: