Sporné látky v šamponech a další vlasové kosmetice

Na co si dát pozor ve složení šamponů, kondicionérů a stylingu?

V poslední době výrobci kosmetiky často lákají na fáze jako „šampon bez sulfátů / parabenů /  silikonů“. Co to ale vlastně znamená? Opravdu tyto látky představují naše úhlavní nepřátele? K čemu jsou sulfáty a proč by měly být špatné? Jsou parabeny a silikony skutečnými strašáky (nejen) pro naše vlasy a pokožku? Posvítili jsme si na složky, které jsou přinejmenším sporné, ale i ty, které mohou být při dlouhodobém používání nebezpečné. Prozkoumejte složení svých oblíbených přípravků a mějte se na pozoru před těmito látkami.

Pozor na složení šamponů

Sulfáty

nejčastěji lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES)

Také máte někde uvnitř zakořeněný pocit, že čím víc šampon pění, tím bude účinnější? Sulfáty mají na svědomí bohatou pěnu, která budí dojem, že vlasy budou po použití takového šamponu dokonale čisté. Super čisté. Možná až příliš. Sulfáty na sebe sice spolehlivě vážou všechny nečistoty a kožní maz, ale všeho moc škodí. Nedostatek kožního mazu brání přirozené hydrataci vlasů, pokožka hlavy i vlasy budou vysušené a navíc sulfáty představují jednu z nejdráždivějších složek. Také oslabují vlasové folikuly. 

Sulfáty svou skvělou pěnou zkrátka zdaleka nevyváží svůj nepříznivý vliv na vlasy pokožky. Navíc již v dnešní době existují a hojně se používají čistě přírodní pěnivé složky, jednou z nich je například mydlice lékařská.

Silikony

dimethicone, cyclomethicone, cetearyl methicone, dimethiconol, složky s koncovkou -cone, -siloxane, -methocine

Okamžitě po použití vlasové kosmetiky se silikony budete mít krásné vlasy. Budou se lesknout, budou hebké, zdánlivě zdravější a půjdou snadněji rozčesávat. Ano, ale zdání klame. Silikony, které nejčastěji najdete v šamponech, kondicionérech a stylingu, obalí vaše vlasy neviditelným filmem, který ovšem nepustí do vlasových vláken žádné hydratační látky. Vlasy i vlasová pokožka pod tíhou nánosu silikonů trpí, rychleji se mastí a postrádají optimální prostředí pro zdravý růst. Dlouhodobé benefity pro vlasy silikony neznají. 

Tyto složky možná nejsou tak strašidelné jako ostatní položky ze seznamu sporných složek, při dlouhodobém používání ale vaše vlasy zbytečně zatěžují a vysušují.

Parabeny

nejčastěji methylparaben a propylparaben, E+trojčíslí, např. E214

Jaké složky prodlouží dobu trvanlivost vaší kosmetiky a zabrání množení bakterií? Přece konzervanty, k nejpoužívanějším z nich potom patří parabeny. Vedle vlasové kosmetiky je najdete i v nejrůznějších přípravcích pro péči o celé tělo, dost možná se objeví například v tělových mlékách, deodorantech nebo třeba zubních pastách. Přes hojnou účast v produktech každodenní hygieny je lepší se jim obloukem vyhnout. Podle některých studií mohou mít parabeny podíl na rozvoji rakoviny prsu a ačkoliv tento efekt zatím nebyl stoprocentně prokázaný, není důvod to pokoušet.

Syntetické parfemace

Jestli pokožka vaší hlavy nesnese některý vlasový přípravek, je docela pravděpodobné, že je na vině jeho syntetická parfemace. Zejména pokud máte pokožku citlivější, umělá parfemace ji může zbytečně podráždit. 

To ale neznamená, že váš šampon, kondicionér nebo vlasová maska nemůže pěkně vonět. Vsaďte však raději na kosmetiku, která je parfémovaná přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje a rostlinné výtažky.

Isopropyl alkohol

Ve složení kosmetiky už vás alkohol pravděpodobně moc nepřekvapí. Má zde své místo jako účinný stabilizátor, také pomáhá rovnoměrné distribuci kosmetických přípravků po vlasech. Zkuste se ale vyhnout látce isopropyl alkohol. Z pohledu zdravotních rizik sice nepředstavuje velké riziko, ale může být příčinou vysušených vlasů a pokožky hlavy. Doslova z vaší hřívy vysaje hydrataci a příliš si nerozumí s citlivou pokožkou.

Formaldehydy

5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane, DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea, methylene glycol, oxomethane a quaternium-15

Dalšími z hojně používaných konzervantů jsou nechvalně známé formaldehydy. Přestože Evropská unie jejich použití striktně redukuje a přípravky pro narovnání vlasů s obsahem formaldehydu vyloženě zakazuje, v některých produktech je stále najdete. Přitom formaldehydy prokazatelně mohou vést k podráždění pokožky i k alergickým reakcím. Dokážou proniknout hluboko do pokožky jsou známé jaké lidské karcinogeny, spojené se zvýšeným rizikem vzniku některých druhů rakoviny. Dejte si na ně pozor.

Ftaláty

již zakázaný 2-diethylhexylftalát (DEHP) a dibutylftalát (DBP), stále používaný diethylftalát (DEP)

Začnete-li se důkladněji zajímat o ftaláty, zjistíte, že existuje více než 10 druhů. Za ty nejnebezpečnější se považují 2-diethylhexylftalát (DEHP) dibutylftalát (DBP) a pro jejich škodlivý vliv na lidský organismus jejich používání Evropská unie dávno zakázala. Proč? Vědci stále zkoumají jejich vliv na narušení produkce testosteronu a na pozoru by se měly mít i nadcházející maminky. Ftaláty totiž mohou vést i ke vzniku vrozených vad reprodukčních orgánů.

Velkou nevýhodou ftalátů je, že jsou často schované za syntetickou parfemaci. Ve složení se tedy dozvíte, že je kosmetika parfémovaná, ale už se nedočtete, zda jsou součástí parfemace i ftaláty. Nejjistější proto bude používat přípravky bez ftalátů i umělé parfemace.

Přírodní péče o vlasy

Rozhodli jste se omezit sporné chemické přísady, ale nechce se vám vždy podrobně studovat seznam složek? Pak se porozhlédněte po BIO vlasové kosmetice. Její přírodní složení ověřily nezávislé organizace a získaný BIO certifikát dokazuje, že tato kosmetika obsahuje pouze ty nejčistší ingredience.

Čtěte více o přírodní a BIO kosmetice

Nechci chemii

Přírodní vlasová kosmetika
Akce 3 za 2 Akce 3 za 2
Rozmarýnové vlasové tonikum pro revitalizaci 100 ml
299
Akce 3 za 2 Akce 3 za 2
Jemný měsíčkový šampon na vlasy a tělo 200 ml
328
Akce 3 za 2 Akce 3 za 2
Ovesný regenerační šampon pro suché vlasy 190 ml
266
Akce 3 za 2 Akce 3 za 2
Ovesný regenerační kondicioner pro suché vlasy 200 ml
308
Akce 3 za 2 Akce 3 za 2
Vyživující šampon s prosem pro normální vlasy 190 ml
266

Další zajímavosti o vlasech:

Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest