Alergie na slunce: Jak se bránit sluneční alergii

Je to tu. Za okny po dlouhé zimě konečně vysvitlo slunce a láká vás svými hřejivými paprsky ven. Postupně odhazujete svršky, zůstáváte pouze v tričku či tílku a na opalovací krém nejspíš ani nepomyslíte, protože slunce přece ještě nemůže být moc silné… Pár minut nebo dokonce hodin po návratu vás ale překvapí červená vyrážka na rukou a v dekoltu. Co to může být? Zřejmě trpíte alergií na slunce.

Jak vypadá alergie na slunce?

Vedle sluneční alergie se někdy také setkáte s pojmy sluneční vyrážka či zvýšená citlivost pokožky na sluneční záření. Velmi zjednodušeně jsou to situace, kdy se po opalování nebo jakémkoliv jiném, dokonce i velmi krátkém pobytu na slunci objeví na pokožce červená, někdy i bolestivá a svědivá vyrážka. 

Přesná příčina alergie na slunce zatím není zcela jasná a názory odborníků se různí. Klíčovou roli samozřejmě hraje sluneční záření, alergickou reakci někdy mohou podpořit léky, některé potraviny a na vině jsou i genetické dispozice. Možná vás překvapí, že sluneční alergie je v populaci poměrně běžnou záležitostí, projevuje se až u 15 % populace, o něco častěji u žen než u mužů a postihuje hlavně lidi se světlejšími vlasy a pokožkou.

Alergie na slunce

Polymorfní světelná erupce

Pod složitým názvem polymorfní světelná erupce se skrývá nejčastější forma sluneční alergie. 

Celkem typickým jevem této alergie na slunce je, že se rok co rok projevuje pouze na jaře nebo začátkem léta. Zkrátka v čase, kdy se poprvé udělá hezky, slunce začne hřát a lidé mu začnou vystavovat svou bledou pokožku. Většinou stačí pár minut na slunci a zanedlouho se na exponovaných místech, nejčastěji na rukou, nohou, v dekoltu či vzadu na krku, objeví zarudlá svědivá vyrážka. 

Sluneční alergií lidé mnohdy netrpí od narození, rozvíjí se postupně a často se projeví až během dospívání nebo později v dospělosti. Bývá pouze na těle, naštěstí nepostihuje obličej, protože ten je slunci vystavený celoročně a první intenzivnější záření ho nepřekvapí tak jako další části těla, které jsou přes zimu a jaro zahalené.

Lehčí formy této alergie na slunce nepotřebují žádnou speciální péči, sluneční vyrážka ustupuje nejčastěji do 24 hodin. 

  • Nikdy si vyrážku neškrábejte, aby nevznikla infekce. 
  • Jestli vás pokožka pálí, dopřejte si studenou sprchu nebo koupel. 
  • Jakmile sluneční alergie ustoupí, hydratujte pokožku tělovým mlékem nebo krémem.
  • Pokud vyrážka delší dobu neustupuje, poraďte se s lékařem.

Co pomáhá na sluneční alergii?

Nejlépe funguje prevence. Po dlouhé zimě nás první sluneční paprsky přímo vybízí k tomu, abychom strávili co nejvíc času venku na slunci. Ale zkuste odolat. Pokožka potřebuje nějaký čas na produkci melaninu, přirozeného pigmentu, který částečně chrání před slunečním zářením. Zvykejte svou pokožku na slunce postupně, začněte u 20 až 30 minut a čas strávený na slunci průběžně navyšujte.

Opalovací krémy proti sluneční alergii

Základem pro pobyt na slunci je samozřejmě opalovací krém se SPF. Nečekejte na léto a používejte krém na opalování již od prvních slunečních paprsků. Zvolte nejlépe SPF 30 a vyšší, ochranu před UVA i UVB zářením a v případě dlouhodobějšího opalování nebo jiného pobytu na slunci krém na opalování nanášejte každé 2 hodiny. Přes poledne se schovejte do stínu. Dnes již v nabídce opalovací kosmetiky najdete i opalovací krémy a mléka, které působí přímo proti sluneční alergii:

Opalovací mléko proti alergii na slunce 200 ml
272
(1 360,00  Kč / 1 l)
Voděodolný opalovací krém na obličej proti sluneční alergii 50 ml
219
(4 380,00  Kč / 1 l)
Voděodolné opalovací mléko proti alergii na slunce 400 ml
457
(1 142,50  Kč / 1 l)
Voděodolné opalovací mléko proti alergii na slunce 200 ml
386
(1 930,00  Kč / 1 l)
Voděodolné opalovací mléko proti alergii na slunce 200 ml
264
(1 320,00  Kč / 1 l)
Sprej na opalování pro citlivou a alergickou pleť 200 ml
239
(1 195,00  Kč / 1 l)
Voděodolný ochranný fluid na obličej pro citlivou pleť 50 ml
484
(9 680,00  Kč / 1 l)

Fotoalergická reakce

Další forma sluneční alergie je zvýšená citlivost pokožky na slunce vlivem některých léků, kosmetiky či parfémů. Jisté složky těchto přípravků mohou reagovat se slunečním zářením a výsledkem dochází k zarudnutí a svědění kůže, k vyrážce nebo vzniku pupínků. Fotoalergická reakce se může objevit až po 2 až 3 dnech od pobytu na slunci. 

Solární urtikarie

Solární urtikarie je vzácnější formou alergie na slunce se závažnými příznaky. Postihuje zejména mladé ženy a projevuje se již po pár minutách svědivou kopřivkou, kterou ale mohou doprovázet i další symptomy, jako jsou pocity na omdlení, bolest hlavy či dýchací potíže. Příznaky mnohdy trvají i týdny. U této závažnější sluneční alergie doporučujeme návštěvu lékaře, který navrhne vhodnou léčbu.

Fytofotodermatitida

Dejte si pozor také na ovoce a zeleninu. Některé z nich totiž obsahují takzvané fotosenzitizující látky, které na pokožce reagují na sluneční záření. Například šťáva z limetek, citronů, celeru či petržele, která ulpí na pokožce a dostane se do kontaktu se slunečním zářením, může také způsobit vyrážku.

Dobrá zpráva je, že sluneční alergie není zdraví nebezpečná ani nakažlivá. Nejedná se o projev žádného závažnějšího onemocnění a ve velké většině případů jde pouze o nepěknou sluneční vyrážku. Nejúčinnější prevencí je používání ochranného faktoru a omezení pobytu na slunci.

Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest