Opalování v těhotenství

Jste těhotná? Gratulujeme a doufáme, že si toto krásné období jak se patří užíváte. A to i přes téměř nekonečný seznam činností a doporučení, které byste v těhotenství měla či neměla dělat, abyste byla zdravá a spokojená nejen vy, ale i vaše miminko. Kde v tomto seznamu leží opalování? Pojďme si na to posvítit.

Můžu se v těhotenství opalovat?

Přiznejme si to na rovinu. Sluneční záření s sebou přináší dobře známá rizika, ať už těhotná jste, nebo ne. Jedná se mimo jiné o spálenou pokožku po opalování, předčasné stárnutí pleti, ale i zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Přes všechna varování ale na světě najdete miliony lidí, kteří se bez letního opalování zkrátka neobejdou. V těhotenství byste však každopádně měla zpozornět a zkusit pobyt na přímém slunci alespoň trochu omezit.

Must-have letní vybavení pro (nejen) těhotné ženy: klobouk nebo čepice, sluneční brýle, opalovací krém se SPF 50, dostatek pitné vody, pleťová voda ve spreji

Jaká jsou rizika opalování v těhotenství?

Přehřátí a dehydratace

V těhotenství si dejte pozor zejména na přehřátí organismu a dehydrataci. Těhotné ženy mají obecně o něco vyšší tělesnou teplotu, a díky tomu se jejich tělo může rychleji přehřát. Zejména v prvním trimestru může mít přehřátí na miminko i velmi vážné negativní dopady. A v pozdějších měsících zase potrápí vás, protože přispívá ke vzniku otoků nohou. Jistě víte, že v těhotenství musíte pečlivě dodržovat pitný režim, mějte proto neustále u sebe dostatek vody. Zdržujte se hlavně ve stínu a když je vám teplo, zkuste se nějak ochladit. Ponořte se do bazénu, osvěžte se pod sprchou, nebo si alespoň namočte nohy do lavoru se studenou vodou.

Spálená pokožka a pigmentové skvrny v těhotenství

Mějte také na paměti, že vaše pokožka je v těhotenství mnohem citlivější a náchylnější ke spálení. Dochází navíc ke zvýšené tvorbě melaninu, to je ten pigment, který je zodpovědný za hnědnutí pokožky během opalování. Ale vedle bronzového odstínu může melanin v těhotenství způsobovat i nepopulární pigmentové skvrny. Hnědé skvrny se objevují většinou v obličeji, oficiálně se nazývají chloazma a někdo jim také říká „těhotenská maska“. Pigmentové skvrny často po porodu samy zmizí, pokud si s nimi ale vaše pokožka neporadí, jejich odstranění bývá velmi náročné. A komu by se to chtělo riskovat… Proto odborníci doporučují kvalitní opalovací přípravky s faktorem SPF 50 jak na tělo, tak i na obličej.

Ztráta kyseliny listové

Váš gynekolog už vám pravděpodobně užívání kyseliny listové vřele doporučil, jakmile jste mu řekla, že plánujete miminko. V počátcích, ale následně i valších fázích těhotenství je totiž velmi důležitá pro zdravý vývoj plodu, zejména pak jeho nervové soustavy. Některé studie uvádí, že sluneční záření hladinu kyseliny listové snižuje. Pokud jste tedy ještě nezačala, určitě si pořiďte kyselinu listovou ve formě tabletek a pravidelně ji užívejte.

Zásady pobytu na slunci v těhotenství:

  • vyhněte se přímému slunci v době mezi 11. a 15. hodinou
  • nasaďte si slušivý klobouk, nebo praktickou čepici a své bříško schovejte pod oblečením
  • dodržujte pitný režim a pravidelně své tělo ochlazujte
  • opalovací krém se SPF 50 nanášejte v dostatečném množství a minimálně každé dvě hodiny aplikaci opakujte

Jak tedy v těhotenství získám bronzovou pokožku?

Teď vás asi nepotěším. Raději v honbě za bronzovým tónem neriskujte a smiřte se s tím, že tuto sezónu nebude vaše pokožka tak opálená jako obvykle. Nejde totiž jenom o opalování na slunci s rizikem přehřátí a dehydratace, odborníci příliš nedoporučují ani jiné metody pro získání opálené pokožky.

Solárium v těhotenství

Ačkoliv žádná studie negativní vliv solária v těhotenství přímo nepotvrdila, žádný zodpovědný odborník by vám ho s klidným srdcem nedoporučil. Solária jsou stále poměrně novým vynálezem na to, aby byly pečlivě prozkoumané veškeré jeho vlivy na lidský organismus, natož pak na zdraví nenarozených dětí. Už jsme ale zjistili, že přehřátí může být nebezpečné, proto se soláriu v těhotenství raději obloukem vyhněte. A mimochodem, ze stejného důvodu by pro vás v těhotenství měla být tabu i sauna.

Samoopalovací krémy a těhotenství

Možná se vám teď v hlavě vynořila spásná myšlenka, a sice že vám bronzový tón pokožky propůjčí váš oblíbený samoopalovací krém nebo mléko. Nejdříve si ale pečlivě přečtěte jejich složení. Mnoho samoopalovacích přípravků je totiž založených na bázi dihydroxyacetonu. To je látka, která přes pokožku může proniknout do těla a není úplně vyloučené, že se přes placentu dostane až k miminku. Tyto případy opět nejsou dostatečně zdokumentované, ale používání těchto přípravků raději omezte. Minimálně v prvním trimestru, kdy vznikají všechny důležité orgány. Přečtěte si více o samoopalování v těhotenství.

Nejoblíbenější kosmetika na opalování:

Doprava:
Platba:
Certifikace: