Mrkvový, malinový a kokosový olej: Nahradí váš krém na opalování?

O přírodních olejích se v poslední době hodně mluví. Mají nepopiratelné benefity v oblasti péče o pokožku i vlasy, mnohé příznivě působí na celý lidský organismus. Podle některých studií lze tyto oleje používat i jako přirozenou ochranu před slunečním zářením. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje malinový olej a olej z mrkvových semen. Ale je tu něco, co byste o těchto olejích měli vědět, než je na sebe namažete a vyrazíte na slunce.

Ochrání malinový olej nebo olej z mrkvových semen vaši pokožku?

Ano, mnohé přírodní oleje opravdu prokázaly jakýsi přirozený SPF faktor. Nejlépe pak vychází zejména malinový olej a olej z mrkvových semen, o něco hůř třeba avokádový, kokosový, olivový nebo konopný olej. Tyto oleje možná dokážou zachytit jisté procento slunečního záření, podle odborníků ale zdaleka nepředstavují spolehlivou ochranu.

Oleje na opalování

Proč se při pobytu na slunci nelze spoléhat pouze na přírodní oleje...

Běžné opalovací krémy podléhají velmi přísnému testování a nesou na sobě jasné údaje o hodnotě SPF i o tom, před jakými typy slunečního záření vlastně chrání. Přírodní oleje, které se neprezentují vyloženě jako opalovací přípravky, žádnými takovými testy neprochází. Několik menších vědeckých studií jim přisuzuje určité hodnoty SPF, ale v jejich uváděném rozpětí se objevují velké rozdíly. Kokosový olej jedné značky může mít SPF 2, druhá značka zase nabídne SPF 8. Hodnoty se ale mohou takto lišit i napříč jednotlivými maržemi olejů stejné značky. A to rozpětí je už docela velké na to, abyste riskovali zdraví své pokožky.

Proti použití přírodních olejů jako alternativy opalovací kosmetiky poměrně razantně mluví i další fakt. Ačkoliv mohou pokožku částečně chránit před UVB zářením (tuto ochranu určuje hodnota SPF faktoru), nedokážou nabídnout ochranu před druhým typem slunečního záření, a sice UVA. To je záření, které proniká do pokožky hlouběji než UVB a hraje klíčovou roli v buněčném poškození a předčasném stárnutí pokožky. Moderní opalovací krémy chrání pleť před oběma typy záření, čisté přírodní oleje to bohužel – i přes své jiné nesporné výhody – nedokážou.

Nakonec vezměme v úvahu i fakt, že přírodní oleje nejsou příliš stabilní, různě reagují na světlo a slunce a na každé pokožce se mohou chovat trochu jinak. Jejich účinky může také ovlivnit voda a pot na pokožce. 

Jak tedy přírodní oleje pro opalování využít?

Aby bylo jasno, přírodní oleje jsou skvělé a rozhodně mají pokožce i vlasům co nabídnout. Můžeme je s klidným svědomím doporučit jako doplněk opalovacích krémů či mlék a mnohé úžasně fungují i jako regenerace pokožky po opalování. Vyzkoušejte zmiňovaný malinový olej, nebo vsaďte na oblíbený kokosák. Spálenou pokožku dobře zklidní také jojobový či arganový olej, skvěle se hodí i esenciální oleje z levandule či máty.

Multifunkční zkrášlující suchý olej na obličej, tělo a vlasy 100 ml
472
Čistý čajovníkový esenciální olej 30 ml
67
Čistý čajovníkový esenciální olej 10 ml
54
Multifunkční zkrášlující suchý olej na obličej, tělo a vlasy 50 ml
326
Multifunkční zkrášlující suchý olej na obličej, tělo a vlasy 100 ml
499
Multifunkční zkrášlující suchý olej na obličej, tělo a vlasy 50 ml
336
Multifunkční suchý olej se třpytkami na obličej, tělo a vlasy 100 ml
491
Multifunkční suchý olej se třpytkami na obličej, tělo a vlasy 50 ml
323
Energizující zahřívací tělový olej s břízou a arnikou 75 ml
287
Čisticí a pečující olejíček proti vzniku opruzenin 150 ml
104
Regenerační olej z granátového jablka 100 ml
386
Vyživující rakytníkový olej pro suchou pokožku 100 ml
327
Tělový olej 75 ml
349
Dárková kazeta
733
Osvěžující a hydratační citrusový olej 100 ml
381
Zkrášlující tělový olej se třpytkami 50 ml
272
Zklidňující a ochranný tělový olej 75 ml
389