Získejte krém na ruce k nákupu značky Marc Jacobs!

Pigmentové skvrny

Milujete léto, slunce a opalování, ale po poslední dovolené se vám na pleti objevily nepěkné tmavé flíčky? Pravděpodobně se jedná o pigmentové skvrny, jednu z forem hyperpigmentace a nežádoucí důsledek nadměrného vystavování pleti slunci. Proč tyto tmavé skvrny vznikají a jak je efektivně odstranit? Pomůže vám krém na pigmentové skvrny? Pokračujte ve čtení a dozvíte se všechny potřebné informace o tmavých skvrnách na obličeji a dalších částech těla.

Co je hyperpigmentace?

O hyperpigmentaci už jste možná slyšeli. Jedná se o jakékoliv částečné tmavší zabarvení pokožky, nejednotný tón pleti a další barevné nedokonalosti, které mohou mít různé příčiny. Nejčastěji vznikají vlivem slunečního záření, někdy je však způsobují i hormonální změny. Některé hyperpigmentace jsou následkem akné či ekzému a většinou se na jejich vzniku podílí i několik důvodů dohromady. A jedním druhem hyperpigmentace jsou i pigmentové skvrny.

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny na obličeji a na rukou

Pigmentové skvrny jsou malé (nebo i větší) flíčky na pokožce, které mají viditelně tmavší odstín než okolní kůže. Nejčastěji se pigmentové skvrny objevují na obličeji a na rukou, někdy v dekoltu a na krku, zkrátka na místech, která jsou často vystavená slunečnímu záření. Jsou hladké, nevystupují nad povrch okolní pokožky a mohou mít různé odstíny hnědé barvy od světlé až po velmi tmavou, téměř černou barvu. 

Za vznikem pigmentových skvrn v obličeji i na dalších částech těla stojí zvýšená produkce melaninu. Jedná se o přirozený pigment, jehož tvorbu spouští sluneční záření a který vzniká jako přirozená obrana pokožky před UV zářením. Melanin pokožce propůjčuje svůdný bronzový odstín, ale když se ho na některých místech začne tvořit nadbytek, vznikají pigmentové skvrny. Klíčovou roli zde sehrává zmíněné sluneční záření, jemuž je pokožka často vystavená, ale jistý vliv může mít i životní styl, jídelníček a diety, kouření, pohyb ve znečištěném prostředí a další faktory.

Dobrá zpráva je, že pigmentové skvrny na obličeji ani rukou v naprosté většině případů nebývají nebezpečné, jedná se spíš o kosmetický problém, se kterým ale lze efektivně bojovat. Jestli však máte sebemenší podezření, zdá se vám, že pigmentové skvrny mění barvu a tvar, že se zvětšují, nechte si raději pokožku zkontrolovat kožním lékařem.

Melasma: Pigmentové skvrny v těhotenství

Někdy se setkáte i s pojmem melasma nebo také „těhotenská maska“. Jedná se o tmavé skvrny, které vznikají zejména vlivem hormonálních změn, velmi často se objevují v těhotenství. Tvoří se, stejně jako pigmentové skvrny, v oblastech vystavovaných slunci, zejména na čele, tvářích, nose a nad horním rtem. Těhotenské pigmentové skvrny většinou postupně zmizí po porodu.

Odstranění pigmentových skvrn: Jak na pigmentové skvrny?

 • Nejúčinnějším receptem na pigmentové skvrny je prevence. Dodržujte proto běžné zásady pro opalování
 • Pořiďte si opalovací krém na obličej a na tělo s vysokým SPF faktorem a používejte ho vždy, když se chystáte ven. 
 • Když se pohybujete na slunci, opakujte aplikaci krému na opalování každé dvě hodiny. 
 • Během poledne se přímému slunci raději úplně vyhněte. 
 • Chraňte svou pleť pod kloboukem, oblečením a velkými slunečními brýlemi.
 • Nezatěžujte pleť opalováním v soláriích.

Jaký krém na pigmentové skvrny je nejoblíbenější?

Na trhu existuje nespočet pleťových krémů na pigmentové skvrny, ale také účinné masky a séra, které mají za cíl zesvětlit pigmentové skvrny, sjednotit tón pleti a předcházet dalšímu vzniku tmavých skvrn. Dodržíte-li instrukce k používání krému na pigmentové skvrny a budete-li tyto přípravky používat opravdu pravidelně, výsledky se dostaví. Záměrně zde nepíši brzy, boj s tmavými skvrnami je totiž skutečně běh na dlouhou trať a viditelné výsledky se dostaví až po nějaké době poctivé a pravidelné aplikace zesvětlujícího krému.

Sleva 18 %  18 %
Pleťové sérum proti pigmentovým skvrnám 30 ml
140
Sleva 12 %  12 %
Antioxidační pleťové sérum 30 ml
162
Sleva 4 %  4 %
Obnovující krém proti vráskám 50 ml
748
Sleva 20 %  20 %
Peeling pro sjednocení tónu pleti 30 ml
139
Sleva 8 %  8 %
Regenerační noční krém s vitamínem C 50 ml
100
Chemický peeling pro mastnou pleť 50 ml
335
Sleva 14 %  14 %
Revitalizační krém pro zralou pleť 50 ml
652
Sleva 13 %  13 %
Denní krém proti akné 40 ml
357
Sleva 13 %  13 %
Obnovující krém proti vráskám s UV filtrem 50 ml
695
7 denní pleťová kúra proti stárnutí 7 ml
269
Noční revitalizační krém pro zralou pleť 50 ml
769
Sleva 5 %  5 %
Noční sérum proti vráskám v kapslích 60 ks
979
Sleva 8 %  8 %
Zesvětlující pleťový krém s UV filtrem 50 ml
112
Sleva 8 %  8 %
Zesvětlující noční krém proti vráskám 50 ml
109
Sleva 4 %  4 %
Rozjasňující krém s účinkem proti pigmentaci 40 g
709
Noční obnovující krém s pro-retinolem a PHA 30 g
739
Sleva 15 %  15 %
Protivráskové sérum v ampulích 10 ks 18 ml
403
Sleva 12 %  12 %
Denní pleťový krém pro problematickou pleť 50 ml
346
Mikroperličkové sérum proti stárnutí pleti 30 ml
1 182
Sleva 4 %  4 %
Noční krém proti pigmentovým skvrnám 50 ml
659
Dárková kazeta
364
Sleva 26 %  26 %
Vyhlazující a osvěžující krém pro zralou pleť 40 ml
925
Rozjasňující sérum 30 ml
879
Hydratační a rozjasňující gel 50 ml
869
Protivráskové oční sérum 20 ml
1 012
Zklidňující pleťové sérum 40 ml
709

Babské rady na pigmentové skvrny

Existují samozřejmě i více či méně účinné metody boje proti pigmentovým skvrnám s produkty, které pravděpodobně najdete u sebe doma. Už naše babičky kdysi řešily, jak se zbavit pigrmentových skvrn. Pro zesvětlení tmavých skvrn babské rady doporučují aloe vera, citron, jablečný ocet, černý čaj nanášený dvakrát denně, výtažek ze zeleného čaje nebo lékořice, mléko, kefír a podmáslí. Obrňte se ale velkou trpělivosti, výsledky na sebe nechají čekat opravdu dlouho.

Profesionální odstranění tmavých skvrn

Rychlejší řešení pak slibují moderní technologie. Mezi ty nejefektivnější metody profesionálního odstranění pigmentových skvrn patří:

 • Intenzivní pulzní světlo neboli IPL – dokáže melanin zahřát na vysokou teplotu a následně ho ničí, již po několika sezeních jsou pigmentové skvrny minulostí.
 • Depigmentační laser – paprsek laseru cíleně působí na nadbytečný pigment a odstraňuje ho bez poškození okolní tkáně, tuto proceduru je také nutné provést opakovaně.
 • Chemický peeling – exfoliační chemický roztok odstraňuje povrchovou vrstvu pokožky a odumřelé kožní buňky i s pigmentovými skvrnami.
 • Kryoterapie – ošetření pleti tekutým dusíkem nebo sněhem s oxidem uhličitým způsobí rychlé zchlazení pokožky a “zmrazení” tmavých skvrn.
 • Mikrodermabraze – jemné mechanické obrušování epidermis odstraňuje odumřelé kožní buňky, a díky tomu zesvětluje pigmentové skvrny.
 • Micro Needling – mikrojehličky pronikají pod povrchovou vrstvu kůže, narušují staré kolagenní řetězce a spouští proces hojení, což vedle dalších omlazujících účinků vede i k redukci tmavých skvrn.
Doprava:
Platba:
Certifikace: