Jak vybrat parfém

Velký průvodce výběrem parfémů

Svůdná vůně plná emocí vám výrazně zvýší sebevědomí a zpříjemní každý den. Parfém je luxusem dostupným pro každého, intimním doplňkem vašeho stylu, klíčem k lidským srdcím, bránou do světa snů, fantazie a vzpomínek.

Dámské, pánské či unisex parfémy patří mezi nejčastější dárky ke slavnostním příležitostem, jakými jsou Vánoce, narozeniny, svátek, výročí svatby, Valentýn, První máj či Den matek. Vybírají se i k ocenění životních úspěchů – složení maturity, absolvování vysoké školy, povýšení v zaměstnání...

Potěšte sebe, svou lásku, rodinné příslušníky, přátele či kolegy voňavou pozorností! Projevíte tím svůj zájem vcítit se do osobnosti obdarovaného a udělat mu radost. Navíc, vyjádření parfémem je často přesnější než slovy. Vůně dodávají nové jiskry vztahům, dokážou uchovat v paměti zážitky a celkově podpořit pospolitost. 

Jak si vybrat parfém

Na Elnino.cz vám s výběrem parfémů rádi pomůžeme. V naší výloze plné hvězd najdete nejoblíbenější parfémy světa. Toužíte po změně a vystoupení z davu? Prohlédněte si žhavé parfémové novinky. Vedeme slavné značky Versace, Karl Lagerfeld, Lanvin, Dolce&Gabbana, Chloé, DKNY, Lancome, Chanel, Dior, Calvin Klein a řadu dalších. 

Vaše ratolesti uvítají dětské vůně s filmovými hrdiny. Přinášíme také exkluzivní niche vůně, vyráběné ze vzácných surovin a v omezených sériích. Napovědět vám mohou i recenze parfémů, které věrně odrážejí zkušenosti uživatelů. Nejslavnější parfémy doprovázejí v e-shopu recenze odborníka, zajímavé informace ze světa vůní přináší náš blog Selfino.

 

Novinky   Bestsellery   Značky parfémů   Niche vůně   Recenze

Jak vybrat parfém podle určení

Správně zvolený parfém znásobí vaši energii, sílu, sebejistotu i vášeň. Není jen doplňkem, ale také vyjádřením životního stylu. Výběr parfému je vždy individuální záležitost. Platí, že pro každého člověka se hodí jiná vůně. Navíc, stejný parfém voní na různých lidech odlišně, což závisí na konkrétních dispozicích, výživě i životním stylu. Zvolte parfém podle aktuální nálady tak, aby vám ji co nejvíce vylepšil. Ideální je střídat několik parfémů podle ročního období a příležitostí, čímž vám vůně nezevšední.

Na začátku si tedy řekněte, pro koho má být vůně určená. Pánské parfémy se nejčastěji vyznačují dřevitými a kořenitými složkami, jsou těžší a drsnější. Složky parfémů pro dámy jsou zase zkombinované tak, aby podtrhly ženskost. Vlastní vkus ale často vybočuje z předem zajetých kolejí, a proto se dá spousta vůní zařadit do kategorie unisex, z níž může vybírat úplně každý. 

Jak si vybrat parfém

Výběr dámské vůně

Vůně má velkou moc: zvýrazňuje ženské kouzlo, vyvolává vzpomínky, otevírá nové dveře… Dámské parfémy mohou být sentimentální, rafinované nebo sportovní, stejně jako jejich nositelky. Z jakých vybrat? 

Přihlížejte i k počasí, kdy pro chladnější dny se hodí vůně těžší, smyslné, například z ambry nebo vanilky, a do tepla zase vůně lehčí, ovocné a citrusové.

Vůně pro ženy

Výběr pánské vůně

Ještě do nedávna nakupovaly i pánské parfémy převážně ženy. Dnes už ale výrazně přibývá mužů, kteří si vybírají vůně podle svého typu či budoucího využití sami. Pánové, pamatujte, že díky parfému se stanete pro ženy mnohem atraktivnější! Jaké základní pánské vůně jsou k mání?

I pro muže platí, že na léto jsou nejlepší parfémy citrusové, bylinné, květinové, a na zimu těžší orientální a kořeněné. Efekt parfémované či toaletní vody zvyšuje doprovodná kosmetika se stejnými vonnými složkami – deodoranty, vody po holení, sprchové gely.  

Vůně pro muže

Výběr unisex vůně

Unisex parfémy pro zamilované páry i celé rodiny jsou stále žádanější. Obsahují složky oblíbené ženami i muži, čímž stírají zavedené hranice mezi dámskými a pánskými vůněmi. Pokud se ve vaší domácnosti domluvíte na určitém stylu, můžete vystačit s jedinou lahvičkou pečlivě vybraného unisexového parfému. Vytipujte si unisex parfémy pro vaše báječné sladění:

 • Svěží – založené na květinově-citrusových, vodních a vzdušných tónech, vhodné především k dennímu nošení od jara do podzimu. TipyCalvin Klein CK OneEau de Cartier.
 • Hřejivé – těžší orientální kompozice na podzim, zimu a předjaří, ideální ke společenskému večeru či romantickým chvílím ve dvou. Podporují relaxaci a přinášejí nekonečnou inspiraci… TipyMontale Paris Aoud MuskBritney Spears Prerogative.

To, že je vůně unisex, však neznamená, že bude na každém uživateli působit stejně. Je třeba ji vyzkoušet přímo na těle, protože každý parfém reaguje navíc s vlastní tělesnou vůní. Aby se parfémy lépe rozvíjely, využijte k jejich aplikaci pulzní body pokožky (zápěstí, spánky, krk, loketní a podkolenní jamky…). Pomáhá i předchozí promazání kůže, třeba kosmetickou vazelínou nebo kokosovým olejem. 

Unisex vůně

Jak vybrat parfém podle intenzity vůně

Důležité dělení parfémů je podle koncentrace vonných složek, tedy intenzity vůně, která určuje jejich sílu, trvanlivost i cenu. Dojem z konkrétního parfému samozřejmě určuje i kvalita použitých ingrediencí. Projděte si nejvíce žádané vonné doplňky, seřazené sestupně podle podílu vonných složek v koncentrovaném lihu:

 • Parfém, odborně nazývaný Extrait, představuje nejintenzivnější formu vůně, která je na trhu k dispozici. Při kontaktu s pokožkou vytváří jedinečnou alchymii a projevuje se odlišně na každém uživateli. Podíl vonných složek v parfému je 15–30 %, takže ho stačí aplikovat na prohřátá místa pokožky v minimálním množství. Příklad pánského parfému: Terre D´Hermes.
 • EdP neboli Eau de Parfum, česky parfémovaná voda, je výrobci nejčastěji distribuovaná kompozice, která obsahuje 8–15 % podílu vonných složek. Po parfému a parfémované vodě sáhněte spíše při večerních akcích a slavnostnějších příležitostech. Přes den je používejte v umírněném množství a hřejivé typy jen v chladnějším počasí. Příklad dámské parfémované vody: Chloé Absolu.
 • EdT neboli Eau de Toilette, česky toaletní voda, je také velmi rozšířená forma vůně, určená především k dennímu nošení do školy a práce. Obsahuje 4–8 % podílu vonných složek. Nevýhodou toaletních vod je nutnost častějšího opakovaného nanášení. Ale když určitou vůni ještě neznáte a váháte, zda si rovnou pořídit parfém nebo parfémovanou vodu, sáhněte po toaletní vodě a udělejte si obrázek. Příklad dámské toaletní vody: Dolce & Gabbana Light Blue.
 • EdC neboli Eau de Cologne, česky kolínská voda, zahrnuje 3–5 % vonných složek. Je určená k časté aplikaci na obličej, tělo, vlasy i oblečení. Mužům slouží i místo vody po holení. Příklad pánské kolínské vody: Clinique Happy For Men.

Parfém se tak trochu podobá oblečení – pro různé příležitosti se hodí různé typy parfémů. Doporučujeme používat lehčí parfémy v místech, kde je větší množství lidí v uzavřenějším prostoru. Naopak pokud jste rádi sebevědomí a potřebujete zapůsobit a okouzlit, nebojte se vůní plnějších. A výjimečné chvíle plné vášně si žádají výjimečný parfém…

Jak si vybrat parfém podle složení 

Tradičně se u parfémů, parfémovaných, toaletních i kolínských vod jednotlivé vonné složky uvolňují postupně ve třech fázích. Označují se jako hlava, srdce a základ nebo vrchní, střední a nízké tóny, případně horní, prostřední a spodní vrstva. Takzvaná parfémová pyramida vám podá základní informace o složení vonné kompozice, jejím uspořádání a síle obsažených vonných látek. Hlava upoutá vaši pozornost citrusovými, zelenými, vodními či vzdušnými tóny a vydrží vonět několik minut. Květinové, ovocné, kořenité či bylinné tóny srdce voní celé hodiny a dřevitý, pižmový, pryskyřičný či gurmánský základ je patrný i řadu dalších hodin, na oblečení i více dnů. 

Výběr parfému podle složení usnadňují vzorky a odstřiky. Umožní vám posoudit vůni ve všech jejích fázích, a to doslova na vlastní kůži. Oblíbené jsou rovněž testery, nabízející nižší cenu při stejné kvalitě a množství vůně. Hodí se, když chcete vůni pro sebe a nepotřebujete reprezentativní balení. Vyzkoušení vůní nabízejí i naše kamenné prodejny.

Složení vůně

5 tipů k výběru parfému podle vzorků a testerů:

 1. Podle vzorků zkoušejte najednou maximálně čtyři vůně a nespěchejte. 
 2. Parfém testujte přímo na pokožce – pořádně se rozvine až po hodině.
 3. Parfém aplikujte na místa pulzující krve, typicky zápěstí, krk, spánky.
 4. Nejdříve otestujte lehčí ovocné vůně, pak přejděte k těžším kompozicím.
 5. Po vyzkoušení každého vzorku použijte k neutralizaci čichu kávová zrna.

Udělejte si čas a prozkoumejte rodiny vůní

Chcete lépe porozumět světu vůní? Pusťte se do „čichacího“ tréninku. Posílíte jím čichové a zároveň i chuťové buňky. Jak na to? Cíleně vnímejte okolní vůně – v parku, na tržišti, v kavárně… K tomu si připravte oblíbené ovoce, třeba pomeranče, a denně pár minut vášnivě vdechujte jejich vůni. Poté je se stejným potěšením snězte. Pro pokročilejší se nabízejí různé druhy květin nebo vína. Zkoumejte jednotlivé odstíny jejich vůní se zavřenýma očima a formujte tak svou zálibu ve specifických vonných složkách. Opravdových znalců vůní je málo, ale zdokonalit se může každý. Po trošce praxe se pro vás stane výběr vůní nikdy nekončící zábavou a fantazijním dobrodružstvím. 

Složení vůně

Parfémy lze zařadit do skupin podle převládajících vonných složek. Poznáte-li jednotlivé rodiny vůní, vyberete si pak nové parfémy snadněji podle těch, které vás nejvíce osloví:

 • Aromatické vůně – čisté, svěží, nekomplikované, pro lidi, kteří žijí naplno. Zastoupené jsou v nich čerstvé zelené bylinky, rozdrcené listy, levandule, rozmarýn, šalvěj, tymián, eukalyptus, kmín, estragon, máta, bazalka, oregano, anýz a mnoho dalších tónů vzešlých z přírody. Příklad: HUGO BOSS Hugo Just Different.
 • Citrusové vůně – jedny z nejstarších: lehké, svěží, univerzální, oblíbené aktivními lidmi. Používá se především bergamot, citron, mandarinka, pomeranč, grapefruit a limetka. Váš parfém mohou provonět citrusové šťávy, esenciální oleje, kůry nebo rozkvetlé stromy. Příklad: Mexx Woman.
 • Dřevité vůně – elegantní a bohatě zastoupené směsi pro charismatické muže i ženy. Zahrnují hřejivé santalové dřevo, sušší cedr a vetiver, dub, svěží borovici a další jehličnany, stejně jako exotické dřeviny, dřevitě vonící pryskyřice či erotizující pačuli. Příklad: Paco Rabanne 1 Million Lucky.
 • Fougere vůně – intenzivní a zároveň nevtíravé doplňky pro moderní gentlemany, mimochodem velmi přitažlivé pro ženy. Zakládají se na sladké levanduli, dubovém mechu a kumarinu, dnes však obsahují i citrusové, bylinkové, květinové, zelené, dřevité či živočišné akordy. Příklad: GUESS Seductive Homme Noir.
 • Chyprové vůně – nadchnou parfémové labužníky, kteří nechtějí splývat s davem. Ve vrchních tónech mají svěží citrusy, především bergamot. Následuje dubový mech (větvičník), labdanum a pačuli. Příklad: Reminiscence Patchouli Blanc.
 • Kožené vůně – pro výjimečné osobnosti, muže i ženy. Obsahují aroma kůže, kouře, pižma, ambry, ale také tabák, kadidlo, dřevo, chypre a květinové akordy. Hodí se především k podzimnímu a zimnímu nošení. Příklad: Valentino Uomo Acqua.
 • Květinové vůně – nejoblíbenější a nejpočetnější rodina, převážně pro ženy, ale dnes otevřená i mužům. Patří zde především růže a jasmín, také levandule, magnolie, lilie, kosatec, pivoňka, konvalinka, pelargonie, tuberóza, mimóza… Vybírat lze od lehkých jarních směsí až po těžké, omamné květinové kompozice. Příklad: Calvin Klein Eternity.
 • Orientální vůně – intenzivní, těžké a trvanlivé směsi, určené pro sebejisté a dobrodružně založené lidi. Zahrnují exotické koření, například skořici, vanilku, pepř a hřebíček. Běžné je kadidlo, ambra a orientální pryskyřice, také velkolepé květiny, výrazné pižmo a hřejivé dřeviny, zejména santal a cedr. Stále oblíbenější je čokoláda, káva, karamel a další gurmánské přísady. Příklad: Serge Lutens Bapteme du Feu.

Záleží vám na originalitě? Vsaďte na niche parfémy!

Běžné značkové parfémy, například Giorgio Armani, Chanel či Burberry, jsou určené k masovému využití, obsahují všeobecně oblíbené vonné složky a jejich cenové rozpětí je široce dostupné. 

Oproti tomu Niche vůně představují výklenek na parfémovém trhu. Zaručeně s nimi vystoupíte z davu. Zahrnují třeba v noci sbírané lístky jasmínu, stříbrné kadidlo, absinth, střelný prach… Skuteční mistři parfémového řemesla nevyvíjejí exkluzivní niche parfémy proto, aby se zalíbily většině. Jejich díla jsou naprosto unikátní a měla by dokonale vystihnout vaše vlastní já. Niche parfémy ctí mnoholetá tradice, nejvzácnější přírodní ingredience, luxusní flakony, někdy obohacené o drahé kameny, neobvyklé až umělecké kompozice, pečlivý proces výroby a dlouhá trvanlivost. A parfémoví labužníci za ně neváhají vydat více peněz. 

Známé značky niche parfémů jsou The Different Company, Acqua di Parma, Montale Paris, Maison Francis Kurkdjian či Annick Goutal. Pokud v parfémech obecně postrádáte některou oblíbenou vonnou složku, zaměřte se na niche vůně značky TOM FORD a nasytíte se… Příkladem je unisex parfémovaná voda TOM FORD Oud Wood, která oslavuje agarové dřevo neboli oud – mocné afrodiziakum. Když se rozhodnete pro niche parfém, obdržíte skutečný parfémový klenot, ode dna až po okraj naplněný originalitou.

Hledáte parfém pro vegana či citlivou pleť?

Díky moderní vědě lze zachovat původní faunu i flóru a lidé se přitom nemusejí vzdát své vášně pro krásné a unikátní parfémy. Dnešní parfémáři už naštěstí nepotřebují vzácné složky ze zvířat. Odborníci vyvinuli řadu levnějších a mnohem všestrannějších syntetických vůní. K dispozici jsou imitace různých druhů pižma, ambroxan místo ambry, umělé santalové dřevo…  Nepatrné rozdíly by rozeznal jen opravdu zkušený nos. Platí, že veganské parfémy se v žádné fázi výroby netestují na zvířatech a nesmí obsahovat živočišné složky (ani med či mléko). Můžete je vybírat například u značek Frais MondeLolita Lempicka, L’artisan ParfumeurClean, Juicy Couture a Bond No. 9. Pro ženy s citlivou pletí jsou vynikající italské přírodní parfémované oleje Frais Monde bez obsahu alkoholu a parabenů.

Jsou vonné doplňky bezpečné pro děti?

I děti si oblíbily vůně – obvykle na motivy animovaných pohádek. Rodiče ale nad nimi někdy váhají. Žádné obavy, pokud dětskou vůni kupujete výhradně v ověřeném obchodu, ať kamenném či e-shopu, můžete se zcela spolehnout na její bezpečnost. Dětská kosmetika podléhá stejně přísnému testování jako ta pro dospělé. Toaletní vody pro děti jsou nedráždivé, jen lehce parfémované a místo alkoholu se zakládají na vodě. Například dětské vůně z produkce americké značky Disney jsou hravé, s nápaditými obaly a jemným vonným obsahem. Neobsahují žádné parabeny a nezpůsobují malým spotřebitelům alergie. K mnohým dětským vůním náleží i doprovodná kosmetika, většinou v podobě sprchových gelů. Pozor tedy na tržiště, kde nelze ověřit pravost, původ ani jakost produktů. Na nás se můžete obrátit s plnou důvěrou, ať už se jedná o vůně pro děti, nebo dospělé. 

Rozhodování podle typu a velikosti flakonu

Nedílnou součástí parfémového díla je lahvička ukrývající vonnou tekutinu. Věhlasné značky jako Boucheron, Cartier, Tiffany, Van Cleef and Arpels či Christian Dior přinášejí na trh vůně v přepychových flakonech, které jsou samy o sobě uměleckými díly. Takový parfém se pak úžasně vyjímá na toaletním stolku, nebo poslouží jako reprezentativní dárek. Do terénu je však vhodnější praktičtější a také menší flakon. Nejčastější jsou flakony s objemem 100, 50 nebo 30 ml. Je-li výběr, můžete si pořídit větší parfém na doma a menší do kabelky či kapsy. Výrobci přinášejí i nová řešení, například populární pánský parfém Boss Bottled je nyní k dispozici také jako Boss Bottled On-The-Go – v nerozbitné hliníkové lahvičce. Další elegantní východisko, jak mít svou oblíbenou vůni pořád u sebe, nabízejí plnitelné flakony. Několik mililitrů parfémů do nich prostě přečerpáte přímo z lahviček. 

Shrnutí: Jak vybrat parfém co nejpohodlněji

Nejpohodlněji si nový parfém vyberete přes počítač či chytrý telefon. Dopřejte si přehledné třídění, množství informací, recenze a super ceny, které vyplývají z nižších nákladů online prodeje. Náš internetový obchod Elnino.cz poskytuje nepřeberný výběr parfémů, záruku originality a bleskové dodání. 

Při prohlížení parfémů můžete nastavit řadu filtrů: nejprodávanější, nejlépe hodnocené, od nejlevnějšího, od nejdražšího, dle největší slevy, jména, pohlaví (muži, ženy, unisex, děti), dle značky, formy vůně (parfém, parfémovaná voda, toaletní voda…), cenového a objemového rozpětí, typu produktu (tester, novinka, outlet, zlevněno, dárková kazeta) i druhu vůně (například citrusová, květinově-akvatická, dřevitá, orientální, kožená…).

Je pro vás důležitým kritériem cena? Ulovte svou vysněnou vůni v kategorii Nejlevnější parfémy. Pokud ve svém okolí rádi udáváte trendy, pravidelně monitorujte Novinky parfémů, ať je máte jako jedni z prvních. Díky dobře vybraným parfémovým novinkám si užijete příjemné chvilky, kdy vás lidé zastavují a ptají se, čím to voníte. 

Nejlepší a nejúspěšnější vůně všech dob, hvězdy mezi hvězdami, předkládají Bestsellery parfémů. Nevíte-li, jak vybrat parfém, ať pro sebe, či vaše blízké, zde jste na správném místě. Tyto populární dámské i pánské vůně prověřily už tisíce uživatelů a jejich nadšené recenze vaši volbu jednoznačně schválí. A pokud stále váháte, využijte naše online poradenství – zákaznický chat. 

Bestsellery parfémů na Elnino.cz jsou vždy sázkou na jistotu! 

Parfémovaná voda 85 ml
522
Parfémovaná voda 50 ml
205
Toaletní voda 100 ml
1 259
Parfémovaná voda 100 ml
723
Parfémovaná voda 45 ml
340
PREMIUM PREMIUM
Parfémovaná voda 75 ml
1 669
Toaletní voda 75 ml
346
Parfémovaná voda 100 ml
1 013
Toaletní voda 75 ml
377
Toaletní voda 100 ml
1 344
Toaletní voda 150 ml
560
Toaletní voda 100 ml
462
Toaletní voda 100 ml tester
1 060
Parfémovaná voda 100 ml
1 121
Parfémovaná voda 40 ml
337
Toaletní voda 90 ml
1 548
Parfémovaná voda 100 ml
990
Parfémovaná voda 75 ml
1 088
Parfémovaná voda 100 ml
1 264
Parfémovaná voda 100 ml
672
Parfémovaná voda 100 ml
422
Toaletní voda 125 ml
894
Parfémovaná voda 100 ml
1 438
Toaletní voda 125 ml
559
PREMIUM PREMIUM
Parfémovaná voda 50 ml
1 406
Parfémovaná voda 80 ml
2 281
Toaletní voda 100 ml
2 362
Parfémovaná voda 75 ml
508
Sleva 5 %  5 %
Parfémovaná voda 100 ml
783
Toaletní voda 75 ml
503
Toaletní voda 100 ml
1 507
Parfémovaná voda 90 ml
1 529
🎁 Dárek 🎁 Dárek
Parfémovaná voda 75 ml
869
Parfémovaná voda 50 ml
802

Parfém jako dárek?

Vsaďte na dárkový poukaz!

Vybíráte ideální parfém pro svou přítelkyni či manželku, sháníte dárek pro rodiče, nebo toužíte obdarovat třeba kamarádku? Přestože je dobře znáte, možná si na výběr vhodného parfému zkrátka netroufnete. Nic se neděje. Někteří lidé si stejně ten parfém s velkým P raději vyberou sami.

V tuto chvíli přichází na řadu oblíbené dárkové poukazy. V našem e-shopu si můžete zvolit buď papírový, nebo elektronický poukaz. Vyberte hodnotu, vložte poukaz do košíku a postupujte jako v případě běžné objednávky. Papírový poukaz vám zašleme poštou a ten elektronický vám během chvilky přistane v e-mailové schránce, což z něj dělá perfektní dárek na poslední chvíli!

Koupit dárkový poukaz

Dárkový poukaz
Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest