BIO certifikáty usnadní výběr přírodní kosmetiky

Ať chceme nebo ne, umělé látky se na nás v běžném životě valí ze všech stran. Možná už i vás napadlo, že byste mohli jít čistě přírodní cestou, alespoň co se kosmetiky týče. Vypadá to snadně. V reklamách neustále vidíme přírodní krémy, šampony bez sulfátů, tělová mléka s organickými výtažky a podobné produkty, které se tváří, že je jejich složení syntetikou nedotčeno. Je to skutečně tak?

Na rozdíl od BIO potravin, které v rámci České republiky i Evropské unie podléhají přísným normám, žádná zákonná úprava přírodní a BIO kosmetiky neexistuje. S nadsázkou lze tvrdit, že výrobci si mohou o své kosmetice prohlašovat téměř všechno, co jim přijde na mysl. Na všech kosmetických přípravcích sice musí být seznam složek alias INCI (International Nomenclature od Cosmetic Ingredients), ale drtivé většině spotřebitelů složité názvy ingrediencí stejně nic neřeknou. 

Před několika desetiletími proto převzaly iniciativu nezávislé certifikační organizace. Každý výrobce si pro své produkty může při splnění přísných podmínek zažádat o udělení certifikátu BIO kvality. Neziskovky prověří jeho složení, stejně jako proces výroby, balení, skladování a různá další kritéria. A zákazníci pak mají jistotu, že když vidí certifikát BIO, mohou si být jistí, že kupují přesně to, co výrobce avizuje.

BIO certifikáty

Nejčastější kritéria BIO certifikátů

 • jasně daný podíl přírodních surovin a ingrediencí v BIO kvalitě,
 • zákaz používání rizikových složek, jako jsou umělá barviva, konzervanty, ropné produkty (např. vazelína, parafín), syntetické parfémy nebo látky pocházející z mrtvých zvířat,
 • ekologické výrobní procesy s důrazem na ochranu přírody,
 • výsledný produkt ani jeho složky nesmí být testované na zvířatech,
 • používání recyklovatelných obalů.
BIO kosmetika

Vybírejte z certifikované BIO kosmetiky

-20 % na kód BODYCARE20 -20 % na kód BODYCARE20
Voděodolné opalovací máslo s arganovým olejem pro rychlé zhnědnutí 200 ml
187
-20 % na kód BODYCARE20 -20 % na kód BODYCARE20
Opalovací olej s arganovým olejem 200 ml
138
Univerzální hydratační krém pro velmi suchou až hrubou pokožku 75 ml
266
Těhotenský pěstící olej proti striím 100 ml
344
-20 % na kód BODYCARE20 -20 % na kód BODYCARE20
Opalovací olej s arganovým olejem 100 ml
132
Sleva 7 %  7 %
Lehký hydratační krém pro suchou pleť 75 ml
248
Vyživující a ochranný balzám na rozpraskané rty 8 ml
152
Krém pro hloubkové čištění a revitalizaci pleti 50 ml
285
Zubní gel s měsíčkem 50 ml
139
-20 % na kód BODYCARE20 -20 % na kód BODYCARE20
Opalovací olej s arganovým olejem 100 ml
106
Stimulující sprchový gel s arnikou 200 ml
195
Citrusový deodorant bez hliníkových solí 50 ml
182
Maska pro zpevnění pleti a redukci vrásek 30 ml
739
Zklidňující čisticí mléko 145 ml
482
Rostlinný zubní gel pro citlivé zuby a dásně 75 ml
136
-20 % na kód BODYCARE20 -20 % na kód BODYCARE20
Zvláčňující mrkvové máslo po opalování 150 ml
210
Rakytníkový deodorant bez hliníkových solí 50 ml
176
Pasta s příchutí šťavnatého ovoce 75 ml
115
Osvěžující deodorant s mátou a šalvějí 50 ml
276
Lehký hydratační krém s výtažkem z růže 30 ml
497
Čisticí pleťová voda pro všechny typy pleti 100 ml
268
Bělicí zubní pasta se spirulinou 75 ml
101
Lehký hydratační krém s výtažkem z kdoule 30 ml
519
Rozjasňující pleťový olej pro problematickou pleť 18 ml
408
Vyživující tělový olej s výtažkem z růží 75 ml
387
Regenerační oční krém pro redukci vrásek 15 ml
1 042
Sleva 6 %  6 %
Noční sérum pro revitalizaci pleti 20 ml
584
Regenerační sprchový krém s granátovým jablkem 200 ml
216
Micelární čisticí voda na tvář a oči 200 ml
319
Objemová řasenka pro citlivé oči 8 ml Odstín 01 Black
394
Tvarující řasenka pro citlivé oči 6 ml Odstín 01 Black
415
Tónovací emulze 18 ml
409
Vyživující krém s výtažkem z růže 30 ml
554
Denní krém s meduňkou pro smíšenou pleť 30 ml
554
Dárková kazeta
719
Šalvějový balzám pro posílení dásní 30 ml
171
Čisticí voda 100 ml
538
Zklidňující pleťové mléko 50 ml
579
Pečující tělový krém s výtažkem z růže 145 ml
478

Přehled nejrozšířenějších certifikátů pro BIO kosmetiku

COSMOS (Cosmetic Organic Standard)

Certifikační orgány vznikly s cílem usnadnit spotřebitelům orientaci v přírodní a BIO kosmetice. Co na počátku vypadalo jako dobrý nápad se ale začalo opět trochu komplikovat, když postupně vzniklo několik organizací, z nichž každá měla jiná kritéria pro certifikaci. V roce 2002 se proto 5 nejvýznamnějších evropských organizací (německá BDIH, francouzská EcoCert a Cosmebio, italská ICEA a britská Soil Assotiation) spojilo, aby spolu vytvořily jednotnou normu. Jejich standardy se drobně odlišovaly, ale po letech dohadování opravdu vznikl mezinárodní certifikát pod názvem COSMOS. 

Certifikát COSMOS udělují právě zmíněné evropské organizace. Když testovaný produkt splní zároveň s kritérii pro jejich certifikaci i podmínky COSMOS, najdete pod konkrétním logem (BDIH, EcoCert, Cosmebio, ICEA a Soil Association) i známku COSMOS.

2 úrovně certifikace COSMOS:

 • COSMOS Natural – musí obsahovat alespoň 70 % složek z ekologického zemědělství.
 • COSMOS Organic – musí obsahovat alespoň 95 % složek z ekologického zemědělství a tyto složky musí dohromady tvořit minimálně 20 % celkové hmotnosti produktu.

Další požadavky pro získání COSMOS:

 • Organizace prověřují původ, zpracování i skladování potravin, kontrolují obaly, chování výrobce vůči životnímu prostředí, ale i marketingové aktivity.
 • Ingredience mohou být rostlinného, živočišného i mikrobiálního původu, nesmí ale být geneticky modifikované, nesmí pocházet z ohrožených druhů a nesmí být původní součástí zvířete.
 • Produkty neobsahují ropné deriváty, parabeny a ftaláty.
COSMOS Organic

ECOCERT

Francouzský certifikát EcoCert se uděluje již od roku 1991 a kromě své domoviny působí ve více než 80 zemích světa. Mohou ho získat kosmetické přípravky, ale také parfémy či drogerie. 

2 úrovně certifikátu EcoCert:

 • EcoCert ECO – obsahuje alespoň 95 % složek přírodního původu, navíc alespoň 50 % ze všech rostlinných složek a 5 % hmotnosti všech ingrediencí musí pocházet z ekologického zemědělství.
 • EcoCert BIO – taktéž obsahuje alespoň 95 % složek přírodního původu, navíc alespoň 95 % z rostlinných složek a minimálně 10 % hmotnosti všech ingrediencí musí pocházet z ekologického zemědělství.

Další požadavky pro EcoCert:

 • Kontroluje se způsob skladování, hygienické podmínky během výroby, ekologická šetrnost výrobního procesu, recyklovatelnost obalů, ale také srozumitelnost etiket pro spotřebitele.
 • Produkty nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva, nanočástice a složky získané z mrtvých zvířat.
Ecocert

COSMETIQUE CHARTE COSMEBIO

Další francouzská certifikační společnost vychází z podobných standardů jako EcoCert. Obchodní asociace sdružuje místní i zahraniční výrobce přírodní a BIO kosmetiky a při splnění podmínek vydává certifikát Cosmebio.

2 varianty certifikace Cosmebio:

 • Cosmebio ECO – obsahuje minimálně 95 % přírodních surovin a minimálně 50 % rostlinných složek musí být v BIO kvalitě. A v BIO kvalitě musí být i minimálně 5 % z celkové hmotnosti produktu.
 • Cosmebio BIO – obsahuje minimálně 95 % přírodních surovin a minimálně 95 % rostlinných složek musí být v BIO kvalitě, stejně jako i minimálně 10 % z celkové hmotnosti produktu.

Cosmebio také udává, že produkty:

 • Nesmí obsahovat ropné deriváty, syntetické konzervanty, parabeny, geneticky modifikované složky, umělá barviva a parfémy.
 • Nesmí být vyráběné způsobem, který není šetrný k přírodě.
 • Nesmí být vyráběné za využití ionizačního záření.
Cosmebio

BDIH

Německá neziskovka BDIH uděluje jednu z nejznámějších a nejstarších známek kvality, říká se jí kontrolovaná přírodní kosmetika. Její kritéria byla stanovena už v roce 1996 s cílem srozumitelné definice přírodní kosmetiky. 

Principy kontrolované přírodní kosmetiky podle BDIH:

 • Produkty musí obsahovat výhradně přírodní složky, které v maximálním možném množství pochází z ekologického zemědělství nebo sběru v přírodě.
 • Klade důraz na ochranu zvířat, ekologickou únosnost výroby i obalových materiálů.
 • Výsledné produkty ani jednotlivé složky nesmí být testované na zvířatech.
 • Produkty nesmí obsahovat ropné deriváty, chemické konzervanty, syntetické parfemace a barviva.
BDIH

SOIL ASSOCIATION

Britská organizace vznikla už v roce 1946, aby podporovala ekologické zemědělství, a přispěla touto cestou k ochraně planety. Certifikuje BIO produkty ze všech oblastí ekologické výroby, vedle kosmetiky třeba i potraviny.

Podmínky pro zisk certifikátu Soil Association:

 • Důraz na vysokou kvalitu surovin, ekologický způsob zpracování, skladování i balení, nekompromisní zdravotní nezávadnost pro spotřebitele.
 • Produkty musí obsahovat minimálně 70 % BIO surovin a přesné množství musí být uvedeno na etiketě. Pokud tam tato informace chybí, znamená to, že podíl BIO surovin je minimálně 95 %.
 • Zakazuje použití parabenů, sulfátů, ropných derivátů, živočišných složek a geneticky modifikovaných organismů.
 • Žádné testování na zvířatech.
Soil Association

ICEA

V Itálii je nejrozšířenější známkou BIO kvality certifikát ICEA. Italská organizace kontroluje a certifikuje společnosti, které vyrábějí produkty s respektem k přírodě i lidem, kladou důraz na důstojné pracovní podmínky a chrání práva spotřebitelů. Známku ICEA vedle kosmetiky mohou získat i potraviny, drogerie, textil, nábytek a další produkty.

V produktech označených logem ICEA nenajdete žádné umělé složky ani geneticky modifikované suroviny. Přísným požadavkům podléhá výroba i skladování, stejně jako produkce odpadních plynů a odpadu jako takového. Organizace taktéž striktně reguluje spotřebu energií během produkce.

ICEA BIO

NATRUE

Natrue neboli True Friends of Natural and Organic Cosmetics je mezinárodní nezisková organizace, která se snaží zjednodušit orientaci v oblasti přírodní a BIO kosmetiky. Přátelé přírodní kosmetiky mohou produktům udělit jednu až tři hvězdičky v závislosti na podílu přírodních a BIO složek. Natrue certifikát platí pouze na dva roky, poté je nutné celou kontrolu zopakovat.

Třístupňová certifikace podle Natrue:

 • Přírodní kosmetika – složení je 100% přírodní (suroviny ale nemusí pocházet z ekologického zemědělství).
 • Přírodní kosmetika s obsahem BIO složek – složení je 100% přírodní a alespoň 70 % složek je z ekologického zemědělství.
 • BIO kosmetika – složení je 100% přírodní a alespoň 95 % složek je z ekologického zemědělství.

Další podmínky certifikátů Natrue:

 • Produkty nesmí obsahovat ropu a její deriváty, syntetické parfemace a barviva, silikony a geneticky modifikované organismy.
 • Testování na zvířatech je přísně zakázáno, ať už jde o výsledný produkt, nebo použité suroviny. Produkty ani jejich složky také nesmí být ozařovány.
 • Přísná kritéria pro zpracování i balení produktů, obaly musí být recyklovatelné, výrobní procesy jsou ekologicky šetrné.
Natrue

CPK

Českou známku přírodní a BIO kosmetiky uděluje organizace KEZ (Kontrola ekologického zemědělství o.s.p.). Dvoustupňová certifikace CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) a CPK BIO vychází ze standardů francouzské značky EcoCert.

Produkty musí obsahovat pouze přírodní suroviny, jejich pěstování i sběr musí probíhat maximálně šetrně, CPK klade důraz na ochranu životního prostředí, minimální dopad výroby na přírodu, stanovuje přísné podmínky i pro obalové materiály. 

Zakázané jsou syntetické sloučeniny i látky škodlivé lidskému zdraví. Produkty nesmí obsahovat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, umělé parfemace, barviva a konzervanty, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání vyžaduje úhyn zvířete. Přísně zapovězeno je samozřejmě i testování na zvířatech. 

CPK BIO má stejná kritéria jako CPK, ale alespoň 20 % obsahu musí pocházet z ekologického zemědělství.

CPK BIO

VEGAN

Logo se zelenou slunečnicí uděluje britská Vegan Society, která tak označuje produkty zcela bez obsahu živočišných složek. Společnost dlouhodobě usiluje o podporu veganského způsobu života, chce co nejvíce omezit vykořisťování a utrpení zvířat, zastavit poškozování přírody a navrátit lidem smysluplné hodnoty.

Produkty s touto značkou nesmí obsahovat žádné živočišné složky, aniž by záleželo, zda se získaly ze živých či zabitých zvířat. Oproti vegetariánům vegani odmítají například i mléko, vejce a med. V kosmetických přípravcích pro vegany pak určitě nenajdete třeba včelí vosk, lanolin, karmín a další živočišné ingredience. Produkty a jejich složky se samozřejmě nesmí na zvířatech ani testovat.

Vegan kosmetika

CRUELTY FREE, LEAPING BUNNY a další

Známka Cruelty Free, udělovaná společností pro ochranu zvířat PETA, stejně jako mezinárodní certifikát Leaping Bunny, označují kosmetické přípravky, které nebyly testované na zvířatech. Zákaz testování na zvířatech se zde opět týká jak obsažených ingrediencí, tak i výsledného produktu.

Můžete se setkat také s variantou Cruelty Free Vegan, která vedle testování na zvířatech zakazuje také využití všech složek živočišného původu.

Cruelty Free

FAIRTRADE

Toto sice není certifikát pro BIO kosmetiku, ale ve světě přírodní kosmetiky se s označením Fairtrade můžete setkat poměrně často. Neřeší ani tak složení produktu, jako spíš okolnosti pěstování či sběru ingrediencí a výroby s ohledem na lidi, kteří se na těchto procesech podílejí. Fairtrade je mezinárodním systémem sociální certifikace, jehož cílem je podpora znevýhodněných zemědělců a výrobců z rozvojových zemí. Zároveň přispívá k lepší informovanosti spotřebitelů a dává jim možnost podpořit férovější ekonomický model. Produkty označené logem Fairtrade bývají velmi kvalitní a poskytují konkrétním lidem z rozvojových zemí šanci vymanit se z chudoby, zlepšit své životní podmínky a vést důstojný život.

Nejdůležitější principy Fairtrade:

 • férová cena za suroviny i výsledný produkt,
 • zákaz dětské práce,
 • důstojné pracovní podmínky, dodržování pracovní doby a důraz na bezpečnost práce,
 • ekologická udržitelnost,
 • ochrana životního prostředí,
 • rozvoj lokálních komunit z rozvojových zemí.
Fairtrade kosmetika
Doprava:
Platba:
Certifikace:
Made with by PragueBest